Matematická analýza - cvičení, Čt 12:20, N7, LS 2023

Zde se průběžně budou objevovat informace k cvičením.

Náhradní písemka

Náhradní písemka (za obě předchozí písemky) bude v pátek 26. 5. od 9:00 v učebně S6 (je to na Malé Straně!). Písemka nebude nijak výrazně časově omezena. (Tedy rezervujete si více času, pokud si myslíte, že ho budete potřebovat.) Opravovat se bude přímo na místě, kdo bude mít dost bodů, dostane zápočet. (Body za aktivitu a DÚ se budou zcela započítávat. Body za předchozí písemky, ty které si budete opravovat, se budou započítávat částečně. Přesná pravidla vysvětlím na místě.)

Výsledky druhé písemky

V aktualizovaném bodování naleznete výsledky druhé písemky. Kdo má 100 a více bodů, měl by mít už zapsaný zápočet v SISu.

Celkově písemka dopadla hůř, než jsem očekával. Úlohy 1 a 2 jsem považoval za snadné, ale ukázalo se, že činily největší problémy. (V úloze 1 stačilo použít l'Hospitalovo pravidlo, v úloze 2 bylo potřeba zderivovat a zjistit, kde je funkce rostoucí a kde klesající. Obecně byly obrovské problémy něco zderivovat, bez toho to opravdu nejde!) Každopádně jsem rád, že úlohy 1 a 2 byly za málo bodů, a tudíž za ně šlo pouze málo bodů poztrácet. I tak si myslím, že 40-50 bodů mělo být v dosahu úplně každého. (15 bodů za průběh + spočítat dva ze tří integrálů.) Obzvláště se dal čekat trochu lepší výkon u těch, kterým těch bodů chybělo málo.

Kdo byl na druhé písemce a nemá dost bodů, tak mu v pátek přišel email s dotazem na časové možnosti pro náhradní písemku. (Kdyby se tak nestalo, tak mne, prosím, co nejdříve upozorněte.)

Kdo si chce svoji písemku prohlédnout má možnost například během náhradní písemky (v pátek 9 - 12 v S6 určitě budeme, možná i déle). Je to ale možné i jindy po domluvě emailem.

Aktualizované bodování

Bodování nyní obsahuje body za DÚ 4 (odevzdaný do 11:30 přes owl) a veškerou aktivitu. Někteří z Vás už mají 100 bodů. I tak bych ale doporučoval si na druhou písemku zajít a potrénovat. Pokud objevíte jakékoliv nesrovnalosti, tak se, prosím, ozvěte.

Čtvrtý domácí úkol

Čtvrtý domácí úkol, který jsem Vám rozdával na cvičeních najdete zde. Termín odevzdání je 18. 5. před cvičeními. Kdo mi však odevzdá DÚ do 11. 5. před cvičeními bude mít možnost opravy bez bodové ztráty v případě, že by se mi něco nelíbilo.

Druhá písemka

Druhá písemka bude na posledních cvičeních, tedy 18. 5., bude na 90 bodů a celých 90 minut.

Výsledky první písemky

Výsledky první písemky najdete v bodování. Jsou tam už zaznamenaný i první DÚ a aktivita po prvních pěti cvičeních. Kdybyste objevili nějaký problém v bodování, tak ho, prosím, reklamujte.

Třetí domácí úkol

Třetí domácí úkol, který jsem Vám rozdával na cvičeních najdete zde. Termín odevzdání je 27. 4. před cvičeními. Kdo mi však odevzdá DÚ do 20. 4. před cvičeními bude mít možnost opravy bez bodové ztráty v případě, že by se mi něco nelíbilo.

Druhý domácí úkol

Druhý domácí úkol, který jsem Vám rozdával na cvičeních najdete zde. Termín odevzdání je 6. 4. před cvičeními. Kdo mi však odevzdá DÚ do 30. 3. před cvičeními bude mít možnost opravy bez bodové ztráty v případě, že by se mi něco nelíbilo.

První písemka

První písemka bude 23. 3., bude na 60 bodů (a cca 60 minut).

Podmínky k zápočtu

K zápočtu je potřeba získat alespoň 100 bodů. Body bude možné získávat následujícími způsoby.

Pravidla odevzdávání domácích úkolů

Neměli byste se snažit řešení hledat někde na internetu. Je povoleno se s někým o řešení bavit ve stylu "použij tu a tu techniku", ale neměli byste si ukazovat sepsaná řešení. Tj. řešení by každý měl sepsat sám. Když se s někým budete o DÚ bavit, je potřeba uvést na řešení s kým jste DÚ konzultovali.

Pokud si s úkolem nebude vědět rady, můžete poprosit o nějakou nápovědu i mne. (Není to nijak bodově penalizované. Jen mi musíte dát vědět, kam jste se dostali a co už Vám nejde. A také napsat dostatečně včas.)

Úkol je možné odevzdávat osobně nebo elektronicky a to vždy v termín odevzdání před cvičeními. Elektronicky lze odevzávat přes owl. Instrukce, jak se přihlásit (enroll token) jsem odeslal emailem ze SISu. Dejte mi vědět, kdyby Vám email nedorazil do večera 23. 2.

První domácí úkol

Domácí úkol, který jsem Vám rozdával na cvičeních najdete zde. Termín odevzdání je 9. 3. před cvičeními. Kdo mi však odevzdá DÚ do 2. 3. před cvičeními bude mít možnost opravy bez bodové ztráty v případě, že by se mi něco nelíbilo.

Zadání příkladů

Mnoho řešených příkladů naleznete v této sbírce. Naleznete tam také řešení některých příkladů ze zadání níže. (Nejspíš většiny, ale nejsem si jistý.) Důrazně ale upozorňuju, že některá řešení v té sbírce jsou stručnější, než by bylo vhodné (v DÚ, písemce, apod.)

1. série příkladů je zde (16. 2., rovnice, nerovnice, výroky nad reálnými čísly, grafy funkcí, vlastnosti funkcí).

2. série příkladů je zde (23. 2., suprema a infima a spočetnost).

3. série příkladů je zde (2. 3., limity posloupností).

4. série příkladů je zde (9. 3., limity posloupností – pokračování, řady). [Příslušný soubor ke stažení tu byl po nějakou dobu chybný. Opravený soubor aktualizován 15. 3.]

5. série příkladů je zde (16. 3., limity funkcí).

23. 3. byla většina času písemka a ve zbytku jsme pokračovali příklady z minula.

6. série příkladů je zde (30. 3., derivace a ještě pár příkladů na limity funkcí).

7. série příkladů je zde (6. 4., l'Hospitalovo pravidlo, průběh funkcí).

13. 4. pokračovali jsme příklady z minula.

8. série příkladů je zde (20. 4., Taylorův polynom, základní integrály)

9. série příkladů je zde (27. 4., integrace per partes a některých racionálních funkcí)

10. série příkladů je zde (4. 5., určitý integrál, plocha pod křivkou)

11. série příkladů je zde (11. 5., délka křivky, plocha a objem rotačního tělesa)