Seminář z kooperativní teorie her

Seminář z kooperativní teorie her [NOPT060] v letním semestru 2021/2022. Probíhá ve středu od 10:40 v učebně SU1 na Malostranském náměstí.

Seminář volně souvisí s přednáškou [NOPT059] Kooperativní teorie her, kterou vedu společně s prof. Martinem Loeblem. Účast na přednášce je výhodou, není však přímo nutná pro potřeby semináře.

Cílem semináře je věnovat se aktuálním tématům z kooperativní teorie her, řešit dosud nezodpovězené problémy a pokusit se formulovat nové.

V tomto roce bude semináře zaměřen na model částečně definovaných kooperativních her. V rámci prvního semináře se s modelem seznámíme a ukážeme si, jaké jsou jeho aplikace. V rámci každého dalšího semináře vždy

  • představíme nové podtéma,
  • zmíníme aktuální otevřené problémy,
  • ty se pokusíme vyřešit,
  • pokusíme se formulovat problémy nové.

Seminář je určen studentům jak bakalářského, tak magisterského studia a pro účast na něm není nutné účastnit se výše zmíněných přednášek.

Především pro bakalářské studenty, kteří mají zájem o teoretické téma závěrečné práce, může seminář sloužit jako platforma pro otestování si vlastních schopností a nezávazné vyzkoušení si toho, co obnáší výzkum v matematice. V případně zájmu může některé z představených a studovaných témat vyústit v závěrečnou práci studenta.

Požadavky na zápočet

Zápočet bude udělen za aktivní účast na semináři. To neznamená, že by student nutně musel pro získání zápočtu vyřešit některých z představených problémů, zároveň nelze očekávat, že zápočet dostane pouze za to, že si seminář "odchodí". Konkrétní parametry budou představeny první týden semestru.

Přehled semináře

Na semináři jsme představili model neúplných kooperativních her. Následně jsme se zabývali problémem, jak zachytit situaci, kdy má každý hráč jinou část informace a jak by následně mohlo docházet k vyjednávání rozdělení zisku mezi hráči, v závislosti na této informaci. Přehledové zápisky ze semináře jsou zde.