Dostanu nějakou slevu na jízdém?
Ne, každý si platí jízdné sám podle běžných tarifů. Momentálně doporučujeme toto:
Co se bude dít na startu?
V čase srazu budete velmi krátce přivítáni, zaplatíte startovné a dostanete "účastnický balíček", který obsahuje informace k soutěži (zadání prémií, upozornění na některá pravidla a jejich změny v konkrétní soutěži, apod.) a hrací kartu (tu pak odevzdáte v cíli). Pak si najdete nějaké klidné místo a začnete hledat vhodnou trasu, budete na to mít cca 30-45 minut. Je to krátká doba, takže pokud máte dotazy k pravidlům, apod., je lepší se zeptat předem mailem a neztrácet tak drahocenný čas.
Co se bude dít cestou?
To záleží (ne)jen na vás. :-) Ohledně hry hlavně jezdit vlakem, zadávat trasu do aplikace, a kdo nemá přístup na internet, pošle svou trasu organizátorovi cca hodinu před koncem pomocí SMS nebo jiným vhodným kanálem.
Co se bude dít v cíli?
V cíli odevzdáte hrací kartu a kdo nezadal trasu do aplikace, ji odevzdá na papíře. Organizátor předběžně zkontroluje trasy a body a za cca 15-20 minut vyhlásí výsledky. Pokud pospícháte, můžete po odevzdání hrací karty odjet pryč a výsledky si přečíst na těchto stránkách. Pokud počkáte na vyhlášení a včas jste se zaregistrovali, dostanete diplom.
Kde mohu očekávat cíl?
U jednodenních her je místo i čas cíle známý předem. Následující text se tak týká jenom srpnové 25-hodinové rallye. Cíl bývá volen tak, aby se všichni dostali rozumně domů. Nečekejte tedy cíl v Chebu, Trutnově či Jeseníku. Pochopitelně, pokud se někdo vrací do Vejprt, Smržovky nebo Žulové, tak musí s komplikacemi počítat. Je možné ihned po ukončení soutěže a odevzdání hrací karty odjet domů a nečekat na vyhlášení výsledků. V minulých letech byly cíle takto – 2021 Kolín 13:02, 2020 Pardubice 13:02, 2019 Brno-Židenice 13:00, 2018 Olomouc 12:55.
Kde mohu očekávat prémiové stanice?
U jednodenních her bývají prémiové body za různé věci, viz pravidla. Následující text se tak týká zejména srpnové 25-hodinové rallye, kde chceme koncept prémiových stanic udržovat. Prémiové stanice mohou být kdekoliv. Nejčastěji jich bývá sedm a zpravidla všechny za stejný počet bodů. Někdy jsou to stanice na hlavních tratích, jindy na lokálkách. Někdy je dobré jich projet co nejvíce, někdy jenom jednu. Je jen na vás, co vymyslíte. Nejlepší představu získáte prohlédnutím minulých výsledků.
Musím v prémiové stanici běžet pro razítko?
Ne. V prémiových stanicích není potřeba nikam běžet, stačí, že tam vlak zastaví. U zastávek na znamení dokonce ani vlak nemusí zastavit, stačí, že je zastavení uvedeno v jízdním řádu. Prémiovou stanici tedy můžete klidně prospat a body za ni dostanete. (Na druhou stranu, pokud tam vlak zastaví, aniž by bylo zastavení v jízdním řádu, tak body dostanete pouze v případě, že z vlaku vystoupíte a pokračujete jinak.)
Proč bych měl používat aplikaci?
Aplikaci není potřeba instalovat, je dostupná na webových stránkách. Aplikace rovnou spočítá body, takže můžete poměrně snadno a rychle porovnat různé varianty, které vás napadnou. V cíli pak jsou výsledky ihned k dispozici, takže je můžeme po zběžné kontrole rovnou vyhlásit. Testovací verze aplikace s aktuálním jízdním řádem, ale bez prémií, bývá spuštěná pár dní před soutěží. Slouží zejména k tomu, abyste si ji mohli vyzkoušet na zařízení, které budete používat ve hře.
Proč bych měl posílat SMS s trasou?
Pokud nepoužijete aplikaci, tak tu trasu tam musí zadat organizátor. A pokud chcete vyhlášení výsledků v co nejkratší době, pak je dobré, aby to mohl udělat ještě před dojezdem hráčů do cíle.
Jak má vypadat SMS s trasou?
Opakuji, že kdo používá apliaci, nemusí nic posílat. Ti ostatní pošlou cca hodinu před cílem SMS na některé moje číslo, jedno z nich je v pravidlech.
Ve zprávě uveďte jméno, celkový počet bodů, a trasu. Trasu vlaku zapište druhem vlaku (OS, SP, R, EX, NAD, přesun=P, atd.) a cílovou stanicí.
Pokud je potřeba určit trasu přesněji, použijte slovo PŘES (např. R BRNO PRES HB, OS KO PRES LNL).
Jednotlivé vlaky oddělte čárkou nebo jiným vhodným znakem.
Názvy stanic pište nějakým vhodným způsobem, např. u jednoslovných několik prvních písmen
(LOVO, PRER, BREC, KO), u víceslovných první písmena každého slova (CT, HB, LNL, SMUUH), případně vžitou zkratku (PCE, PHA), prostě tak,
abych to poznal bez dlouhého luštění.
Příklad: NADHERA 2424 BODU, OS CHOC, OS CT, R SVIT, OS PUSTA KAM, OS PCE, R PREL, OS PRACH, OS PREL, R PCE, OS HK.
Co poradíte začátečníkům?
Body získáváte za to, že jedete (čím rychleji, tím lépe) a za prémie. Největší ztrátou je, pokud někde dlouho čekáte, pokud jedete dlouhý úsek podruhé nebo pokud se zbytečně kodrcáte pomalými lokálkami. U dvoudenní hry je velmi důležité si naplánovat, čím pojedete v noci, moc nočních vlaků není.
Na startu budete mít jen 30-40 minut na přípravu trasy. Během této doby byste měli mít připravenou celou trasu (u jednodenních akcí) nebo aspoň část k nočnímu vlaku (u dvoudenních akcí) a během cesty můžete přemýšlet, jak ji vylepšit. Pokud vymyslíte perfektně prvních 6 hodin trasy s tím, že pak se uvidí, tak se může stát, že žádné rozumné pokračování už nebude. V tomto smyslu je rallye těžší než šachy. V šachách stačí přemýšlet pár tahů dopředu a pokud získáte výhodu, tak už ji dobrou hrou udržíte. V rallye musíte myslet až do konce, dobrý začátek nemusí mít vždycky dobré pokračování. Další zákeřnost přinášejí soutěže, které mají stejný start a cíl - pokud se budete vracet ze směru, kterým jste začali, tak za druhé projetí stejné trasy už žádné body nedostanete.
Abyste toho před startem stihli promyslet co nejvíce, je dobré si některé věci připravit doma. Moc toho nejde, ale něco přeci jenom ano. Dají se připravit možné začátky ze startu (a konce do cíle, pokud znáte cíl předem), noční vlaky a jejich přípoje. Velmi důležité je také mít aktuálně platný jízdní řád, tj. opravené změny a zjištěné výluky.
Málokdo se stane mistrem hned na první pokus, zkušenost tady hraje velkou roli. A to jak zkušenost s vymýšlením trasy, tak zkušenost s provozem (někde spolehlivě stačí na přestup 2 minuty, i když vlak nečeká na přípoje, zatímco jinde pravidelně nestačí ani 20 minut).
Hodně štěstí.