Lineární algebra 2 pro pokročilé

Cvičení k přednášce Lineární algebra 2 [NMAI058] v letním semestru 2019/2020. Probíhá v pondělí od 17:20 v učebně S8. Cvičení vedeme společně s Peterem Zemanem.

Na cvičení se pokusíme si vybudovat "vlastní matematiku". Pokusíme se přirozeně přijít k definicím, místo toho, aby nám "spadly z nebe". Ukážeme si alternativní důkazy k větám, které byly přestaveny na přednášce, abychom hlouběji a z jiného úhlů pochopily, co vlastně tvrdí. V neposlední řadě čas od času i zmíníme věci, které se na přednáškách nestihly včetně aplikací lineární algebry.

Kromě absolvování základního kurzu z Lineární algebry I nejsou potřeba žádné rozšiřující znalosti lineární algebry. Cvičení je možné absolvovat i v případě, že máte již zapsané jiné cvičení.

POZOR! Distanční forma cvičení

Vzhledem k aktuální situaci bude cvičení probíhat distanční formou. Učební text, na kterém bylo převážně cvičení postavené, naleznete v elektronické formě zde (většina z vás ho na začátku semestru dostala). Vždy jednou za 2-3 týdny bude vypsána videokonzultace, kde budeme s Peterem odpovídat na dotazy ohledně několika posledních kapitol z učebního textu. Zároveň bude na konzultacích možné konzultovat některé domácí úlohy. V případě zájmu bude možné udělat konzultace častěji (nepravidelně, individuálně, ...). Videokonzultace se budou umlouvat přes email.

Forma zápočtu zůstává stejná jako doposud, alternativně přibývá možnost získat zápočet standardní formou, viz email od doc. Hubáčka.

Požadavky na zápočet

Jsou 3 možnosti, jak získat zápočet za pokročilé cvičení:

1) Domácí úlohy

Vypsané jsou úlohy za dohromady 150 bodů (zde) + dalších až 190 bodů lze získat za vyřešení některé z úloh z minulého semestru (zde), které jste ještě neřešili. Na udělení zápočtu je třeba získat alespoň 100 bodů.

2) Vytvoření strukturálního diagramu

Vytvoříte strukturální diagram pro lineární algebru nebo obecně matematiku v nástroji Orgpad (příklad diagramu a návod používání). Cílem je vytvořit si nad lineární algebrou strukturu ve vlastní hlavě, zařadit si pojmy, uvědomit si jejich závislosti. Zároveň může sloužit tvorba diagramu jako dobrá příprava na ústní část zkoušky. Na první pohled se může zdát, že se jedná o ohromné množství práce, ale pokud student na diagramu pracuje v průběhu semestru (například po shlédnutí přednášky si rozmyslí a zapíše, co se dozvěděl), tak časová náročnost není tak . V případě zájmu napište některému ze cvičících mail, ideální je svou orgpage v průběhu semestru několikrát konzultovat.

Ukázka strukturálního diagramu v nástroji Orgpad:

3) Standardizovaná forma zápočtu

Viz vyňatek z mailu doc. Hubáčka:

Cvičení:

Každý týden bude zveřejněna sada řešených příkladů (na Moodle) a příkladů k procvičení. Očekáváme, že si řešené příklady projdete a propočítáte příklady k procvičení. Těmto příkladům budou odpovídat početní příklady u zkoušky.

Zápočet:

Mění se a sjednocují podmínky získání zápočtu pro všechny studenty. Průběžně budou zveřejněny jednotné domácí úkoly a zápočet bude získán za dostatečný počet bodů za odevzdané domácí úkoly (přesné podmínky budou zveřejněny s prvním domácím úkolem). Pokud již proběhla nějaká kontrola studia na Vašem cvičení (písemky, domácí úkoly, body za aktivitu, atd.), budou Vámi získané body poměrnou částí připočteny k bodům získaným za jednotné domácí úkoly.