Indiáni 2010

druhý turnus

Indiáni 2010

druhý turnus

Naval tábor, náčelníku!

"Nezhyne rod, jenž věřit nepřestane?" (Třemšínský kancionál)
Slavné to dějiny psala ruka rudého muže za časů prvního osídlení. Když však nadešel náš čas, posedávalo u tee-pee toliko pár sluncem spálených a větrem ošlehaných kmetů. Ostatní bylo lze spatřiti, kterak se trousí a lesem bloudí, aby snad v obydlích bledých tváří štěstí a živobytí nalezli. Mají snad rudí bratři přehlížet, kterak onen slavný a ještě nedávno tolik početný kmen rozprášen a na kolena sražen rozpadá se v prach a dým?
"Toho Bohdán nebude!", zvolal Bohdan
"Inu, demograficky jsme si to odhlasovali!", odvětil Skleněný Bůvól
"Ať je to ten, nebo ten, vyženem ho z kola ven", vece na to Bébul
"Naval tábor, náčelníku!", přitvrdil Pavel
... a převzal velení nad mladou rudou krví. Průměrný věk v obrozeném kmeni klesl na rekordní miminum a nebýt zatvrzelosti, tvrdošíjnosti a konžervativnosti původních úmluv, bylo by i dostatek sličných squaw.
"U nás v tee-pee teda určitě", utrousil Bé... totiž ten, který nesmí být jmenován.

Druhý indiánský turnus se vyznačoval tím, že na něm byli tatínkové s mladšími dětmi. Všude samej malej capart. Počet bederních roušek se snížil takřka na nulu, do módy přišly slušivé kalhoty. To mělo jisté výhody, např. tu, že se nebylo nutno vůbec převlékat, ani kvůli komárům.


Tábor ubráníme! Howgh!

Když nám se tady líbí...

Dalším rysem bylo, že na druhém turnusu nebyl takřka nikdo ze starých mazáků, samá mladá krev. Bylo mnohem více práce s uspáváním dětí a někdy se stalo, že leckterý tatínek během uspávání zabral taky a u ohniště se neukázal. To znamenalo, že přidělené zásoby ohnivé vody muselo zvládnout jen těch pár tatínků, co se uspat nenechalo.


Vedu ti zajatce, táto!

Prodám tábor, co dáš?

Některé typické indiánské atributy vymizely úplně. Kromě již zmíněných bederních roušek to byla například dýmka míru. Indiáni druhého turnusu byli zřejmě z nekuřáckého coupé.

Velký rozdíl oproti třeba loňským indiánům byl, že jsme nemuseli stavět ani jediné tee-pee. Ba co víc, nemuseli jsme dokonce ani bourat! Je to samozřejmě výhoda, protože práce ubírá čas, který se dá věnovat dětem. Na druhou stranu trochu pestrosti to ubere. Zřetelně to vyplyne, když člověk porovná web z loňských a letošních indiánů. Kostry tee-pee prostě mají své kouzlo.


Proč se nesmí střílet do zajatců, táto?

Hurrráááá na Nnněěěééé!

Další, ohromný rozdíl oproti loňským indiánům byl v počasí. Zatímco začátek loňských indiánů byl ve znamení zimou drkotajících zubů, pláštěnek, mokrých bot a ohníčků čouďáčků u kterých nikdy nic neuschlo, letos nám Fortuna Metheorologiae přála. Vedlejším důsledkem byly expoziční potíže fotografů, díky nimž leckterý jejich obrázek tlí v koši.

Jak nebyl na druhém běhu žádný mazák, nebyl tam taky žádný kytarista! Skleněný Buvol nám akorát zahrál na rozloučenou. Nechali jsme si od něj napsat indiánskou písničku na papír, abychom si jí mohli zazpívat alespoň a capella. Naštěstí nás nakonec zachránil jediný to mazák Rosťa, který v druhé polovině přijel a mnohé zastal.


(-: A tábor je konečně náš! :-)

Ač byl druhý turnus plnej malých prťat, přesto se zvládl prakticky stejný program, jako na prvním. No stálo to teda hodně úsilí! Ale nejspíš to taky znamená, že se na prvním běhu pěkně flákali! Co k tomu dodat?
Jsme prostě dobrý, strašně dobrý! Nejlepší! :)

Lázně bez lazebnic

Každý správný indián dbá na pravidelnou hygienu. Každý den ze sebe smývá špínu v očistné lázni. Přetěžký prérijní prach mu vždy pomáhají odstranit sličné lazebnice. Indián bez lazebnice se oproti tomu pouze koupe, zaplave si, uloví rybu, hází žabky, pouští lodičky, trénuje výdrž pod vodou, zkouší zapalovat bahenní plyny...


Opravdu se nemůžu koupat v tomhle
supr čupr indiánskom obleku?

Dva kruhy mě unesou.
Ulčitě!


My se vody nebojíme, bizona v ní utopíme!


Tankau s čelenkou, aby mu
vlasy nepadaly do čela!

Indiánský plavecký kurz!
Cena: Půl bizona za hodinu

Lázeň je vždy teplá, neboť indiáni k jejímu ohřevu využívají sluneční energii. Nechají sluníčko svítit na hladinu po dostatečnou dobu, až je voda přiměřeně teplá. Pokud se jim zdá příliš teplá, schovají sluníčko za mrak. V případě, že se sluníčko porouchá a voda není dostatečně teplá, indián se zásadně nekoupe a počká, než se závada odstraní.

Bébul

Na válečné stezce

Je-li vykopána válečná sekyra, zavládne v táboře živý ruch. Každý bojechtivý indián se začne spěšně shánět po svém tomahawku luku a oštěpu, přičemž se zapřísahává, že si ho určitě dal pod polštář a že mu ho musela máma někam schovat. Jenže na mámu se tady nikdo vymlouvat nemůže, takže všechny válečnické potřeby byly rychle nalezeny a indiáni byli připraveni k boji dřív, než bys řekl bizon.


Velká indiánská expedice zahájena!


Lov divé zvěře byl nelítostný.
Kdo nic neulovil, zůstal o hladu!

A bi a bi a bij
bizona do hlavy!


Náčelník se záludně usmívá. On jediný ví, že nás čeká ještě 100 km


Travička zelená, to je moje potěšení...


Pro některé z nás Newtonovy
zákony jakoby neplatily

Ztraceni v kamenném moři
Bohdan zálesácky určuje sever


Na borůvkových plantážích náčelník vyhlásil soutěž o nejlepší trhače


Yo! Sbírej
po dvou!

Kačenka se borůvek nabažila ještě před závodem
Během závodu pak netrhala do pusy, jako někteří...


U Bébuláků se do soutěže zapojovali i ti nejmenší.
Nevyhráli, ale patřila jim za to kýta bizoního masa!


A kde máte Olivera? Ha? Zbabělci! Že on vám někde usnul :)


Oranžová byla dobře vidět.
Hnědáčci se občas ztráceli...

Hnědáček se ztratil, loví pozici v mapě
Všichni tu hlady zahyneme!


Náčelník z mapy vyčetl, že cesta vede jedině tudy!


Když svý černý tělo necejtíš, máš týden hlad, žízeň, v blátě spíš,
musíš jít, jen to nevzdávej, tak šlapej dál

Jak vidno, válečná stezka byla plná nástrah a nečekaných zvratů. Mnohých úspěchů bylo dosaženo, nepřátelské šiky se rozpadly v prérijní prach, překážky byly zdolány, divá zvěř ulovena a indiáni se vítězně vraceli domů. Ale nebojte se! Náčelník říkal, že na příští indiány zase nějaké nepřátele sežene, takže zase bude plno skalpů, zase budou plné kapsy zlata, zase budou svaly unavený a válečníci spokojený...

Bébul

Divocí mustangové

Některé děti pak měly
na nohou podlitiny :)
Dlužno dodat, že ona celodenní výprava protkaná hromadou indiánských her, lovů, bojů a soutěží nebyla náčelníky dobře načasována. Náčelník, který výpravu vedl, již na Divokém Západě pobýval delší dobu a byl tedy aklimatizován! Nám ostatním však nedělal tak náhlý přesun do devět hodin vzádleného časového pásma zrovna nejlíp.

Někteří tatínkové předstírali
nekonečné zdroje sil

Tatínkové, kteří si na indiány přijeli odpočinout, rychle poznali, že na chytání lelků můžou rovnou zapomenout, neb tento den spíš prověrkou fyzických zdatností se jevil...
Co musí indián udělat, aby mohl večer v klidu a nikým nerušen ohnivou vodu popíjet? Samozřejmě vůbec nic, od čeho má ženu? Ha háááá, jenže ty jsme nějak zapomněli doma! "Prostě je unavíme, že budou prosit, aby mohli do spacáku ještě před Večerníčkem!", vymyslel někdo... Jenže ouha! Dítka se unavila dříve, než jsme čekali! A nám nezbylo, než zcela vyčerpaná, ukňouraná děcka, naložit na ramena a zahrát si na mustangy. Večer jsme pak ohnivou vodou krk mazali (:hlavně zevnitř:).


Jistě, že ho můžeš zastřelit.
Ale počkej, až nás vyfotí!

Táto, už jsem na to přišel!
Mohli bysme dát závod na koních!

Bohdan s Anežkou demonstrují jízdu v "dámském sedle"

Hra na mustanga se zprvu
zdála snadnou, báječnou...

... nakonec však udolala
i ty z nejudatnějších!

 

Indiánské chýše


  • Chata Polishenski

    Klasická dřevěná vysokohorská chata již z dálky upoutá pozornost svým výrazným štítem zdobeným řezbářskými prvky na lidové motivy. Interiér chaty, sic rekonstruovaný, si stále zachovává svůj původní osobitý ráz, jaký měla chata v době svého vzniku, tedy v první polovině prvohorního ordoviku.


  • Appartemment Bigoni

    Idéalement situé, appartement d'architecte façon loft au coeur de Tremsin, vue magique sur la fort. Le confort d'un appartement de standing, rénové au mobilier design et prestations de qualité; 2 chambres, 1 séjour, cuisine, US mezzanine pour 2 couchages d'appoint climatisation réversible.


  • Fort Adamis

    Raně středověká pevnost postavená na ochranu Hedvábné stezky sloužila dobře svému účelu po dlouhá staletí. Po vynálezu střelného prachu byla nákladně, avšak citlivě rekonstruována, aby dokázala odolat i tvrdé dělostřelecké palbě.


  • Hostinec u Olivera

    Oblíbená destinace vyprahlých poutníků proslulá vyhlášenou kuchyní. Nikde jinde neochutnáte bizonní tlačenku nebo grizzlyho tlapu. Bizon na tisíc způsobů!
    Otevřeno denně mimo pondělí, non-stop.


  • Jandův mlýn

    Malebná stavba na Třemšínském potoce pocházející z doby Bachova absolutismu. Mnoho zubů času se snažilo zdejší mlýnské kolo ohlodat, avšak marně. Díky pravidelné údržbě, občasné rekonstrukci a případné celkové výměně všech součástí, kolo všem útokům hlodavce času úspěšně odolalo a dá se předpokládat, že i nadále odolá. Nenechte si ujít prohlídku s odborným výkladem!


  • Filipův dvůr

    Málokterá stavba zanechá ve vzpomínkách tak silný dojem, jako Filipův dvůr
    v třemšínském podhůří. Rozlehlá raně barokní rezidence nebyla nikdy rekonstruována a zachovala se v původním, neporušeném stavu.


  • Letohrádek Štěpánka

    Vzdušná konstrukce geniálního architekta působí až nadpozemským dojmem. Dosud nebylo uspokojivě objasněno, jak je možné, že se stavba nezřítila.


  • Matyášův ranč

    Milovníci koní si určitě nenechají ujít návštěvu Matyášova ranče.
    Kamenné stavení z období napoleonských válek stojící uprostřed rozlehlých plání jistě zaujme. Větší část stájí sice byla modernizována, nicméně nalezneme zde i původní maštal s typickými kamennými žlaby, které byly nákladně restaurovány.


  • Villa Kristian

    Ojedinělá stavba v kubistickém stylu upoutá oko návštěvníka již zdaleka. Zejména překvapivé uspořádání oken vzbuzuje nemalý úžas. Dostatek světla vždy svědčil umělcům, kteří si ve vile pronajímali ateliér.


  • Anežčino údolí

    Zámek nechal vybudovat kníže Bohdan pro svou dceru Anežku v empírovém stylu. K zámku přiléhá rozlehlý park s rybníčkem a altánem "Tří Grácií" v přírodně krajinářském stylu, protkaný řadou soch.


  • Rotunda sv. Antonína

    Mnoha legendami opředená románská rotunda je cílem poutníků, kteří sem každoročně váží cestu náročným terénem (rotunda je vystavena na nepřístupné skále). Dosud nebyla vysvětlena záhada, jak mohla být rotunda na tak nedostupném místě postavena.

Po zlatu prahne...

Sekyra je za dva zlatý a topůrko za tolar... Ale kde to zlato vzít? Samozřejmě z tajných slují, někde za jezerem Titicaca. No jó, jenže když ty bledé tváře slídí všude kolem, aby se našeho zlata zmocnili! No, nebylo to snadné, ale zvládli jsme to!

Máme hordy zlatááá! Konečně trošičku vybavíme tábor! Vyhřívaný bazén, sprchy, sušáky, volejbalové hřiště, skwash, počítačová laboratoř, internet, golfové hřiště, tobogán, myčka na nádobí, velká kuchyně, raketová základna, Třemšínský průplav k Suezu...


Bledá tvář prahnoucí po zlatu. No, byla sice jenom jedna,
ale po zlatu prahla přímo přeukrutně!


Spokojení byli nakonec všichni. Bledá tvář i indiáni.

Mše v Tee-Pee

Během zlatokopeckého řádění se srážková oblačnost kupila a kupila, až to na nás spustila! Bledá tvář rázem zapomněla na zlato a utekla z bojiště, až to za ní cákalo. O to větší bylo překvapení, když si jako převlek do suchého zvolila indiánský kněžský ornát...


Čtení z listu svatého apoštola Pavla Siouxům

Maria Ježíšovi taky zakazovala střílet na lidi z luku,
když byl ještě malý kluk a hrál si na indiány...
Pamatuj, Manitou, na naše rudé bratry, kteří nás předešli
se znamením víry do věčných lovišť

Indiáni stopaři


Dáme krev do kyblíku, jo?

Jak známo, zdatný indián má oko bystřejší než ostříž a čich pronikavější než šakal. Díky těmto znakům řadíme indiány mezi nejlepší stopaře, kteří se kdy na naší planetě vyskytovali. Průměrný indián dokázal, tedy za příznivého větru, ucítit krev zraněného bizona až na 200 mil. Uvědomíme-li si, že indiánským během dokázal překonat vzdálenost i 300 mil, nebylo pro bizona radno, aby se zranil a indiánův nos tak zbytečně provokoval.
Na obrázku vlevo vidíme, že i docela malí indiáni leckdy nevěřili vlastnímu nosu, chytali se za něj a nedůvěřivě koukali kolem sebe, kde že ten bizon je?! A on se přitom proháněl klidně celých 100 mil daleko. Každopádně to však měl bizon spočítané. Ale než na něj došlo, pocvičili jsme se ještě v rozpoznávání stop, abychom celí natěšení omylem nekápli na ňákýho rozzlobenýho grizzlyho...


Muselo tam běhat neskutečně zvěře, těch stop všude kolem!


Teď jenom zjistit, která koho čí co!


Tak máme to dobře, nebo ne? Asi ne co? Jenže těch faktoriál permutací!

Lov na Bizona

Stopovací hra málem ještě neskončila a už byl v táboře rozruch. Někdo objevil stopu bizona. Bylo třeba okamžitě jednat. Nesmí nám uniknout za žádnou cenu! Rychle popadnout luky, šípy, tomahawky, oštěpy, karabiny, lasa a navigační systém GPS (kdybychom se náhodou ztratili).


Celé stádo! Každá stopa jiná!

Ticho! Slyšeli jste to? Jak funí?

Stopy nás vedly cestou necestou, přes příkopy a potoky, hlubokým hvozdem, houštinou a zase nekonečnou prérií, aby nás nakonec dovedly na planinu nedaleko našeho tábora! No řekněte, to jsme se přece nemuseli nikam trmácet a mohli jsme si na bizona hezky počkat za stanem, ne?
A už to střihá... První rána, druhá, třetí, z indiánských luků letí!


Trefa!

A mám tě!

Šípy svištěly vzduchem ze všech stran. Museli jsme si dávat pozor, abychom se všichni navzájem nepostříleli. To by se bizon nasmál! Prérie plná postřílených indiánů a na bizonu ani škrábanec! Jó, to by tak hrálo!


Miř pořádně!

Oštěpem taky!

Teď mrkej, kámo!

Netrvalo dlouho a bylo jasné, že bizonní kůže už nebude k užitku. Leda snad na stan, do kterého prší. Byl prostě rozstřílenej na cimpr campr. Co je to, táto, na cimpr campr? To znamená, že je děravej jako řešeto!

Co je to, táto, řešeto? To znamená, že je rozstřílenej na cimpr campr, a už se hloupě neptej! Tati, on brečí?!  Proč brečíš? Když já to nechápu. A co nechápeš? Co je to na cimpr campr a řešeto. To nevadí, já ti to doma vysvětlím, hlavně, že bude bizon k večeři.

Za normálních okolností by bylo vhodné, aby byli válečníci už během boje řádně válečnýma barvama pomalovaní. Jenže, to by nám třeba bizon utek! A zbyl by jen smutek a hladová břicha. Povidám ani náhodou! To se radši pomalujeme k večeři, to dá rozum!


David, hlavní to malíř, vzal své
squaw celý kosmetický kufřík

Černá emo rtěnka, aj ta červená
klukům parándě slušela!

A co jsme si ulovili, to si taky sníme. Nejdřív to ale musíme správně naporcovat! Jen se dohodnout na jaký způsob bizona připravit. Že by s koprovou omáčkou? Ještě štěstí, že nikdo nepoužil otrávené šípy!

Koprová omáčka neměla patřičný ohlas, snad proto, že jsme neměli žádný kopr.
Tak jsme ho nakonec, po dlouhém dohadování, prostě udělali na divoko.

Naklepali jsme ho, nasolili,
naložili, okořenili a pořádně upekli.
To vám byla bašta, že ještě teď, když si na to vzpomenu, sliny mi tečou a žaludek si stýská...

Indiáni kulatého ohniště

Jak jistě náhodní kolemjdoucí snadno uhodli, expedice ináidni je výhradně mužská záležitost. Proto by se mohlo zdát, že s ohništěm nikdy nemůže být žádný problém, dřeva bude dost, naštípaného, suchého, výhřevného... Zapálit oheň umí každý malý indiánek třeba dvěma křemínky ve stohu, natož s pořádnou sirkou nebo plamenometem. Ale opak je pravdou. Při nedostatku squaw se totiž oheň těžko udržuje, pomalu vyhasne a musí se rozdělávat znovu a znovu, pořád dokola...


Až do rána bílého, budem zpívat a budem hrát...


U ohniště bylo často pěkně našlapáno. No jak by ne! Indiáni, komáři, ...


U ohně náčelník rozděloval trofeje. Ale jen za zásluhy, veliké zásluhy!


Není Tee-pee bez ohýnku - jaký by to byli jinak indiáni?
Červená se line záře, hřeje ruce, barví tváře. Volej 150!

Hrom a blesky jdou ti v patách


Nikdo se nebál
Když jsme přebírali tábor, padlo také slovo o tom, že jedno tee-pee prej nemá okolo vykopanej odtokovej žlábek, kanál, šachtu, kanalizaci, nic! Nezapomeňte na to! Nezapomněli jsme! Ba právě naopak! Záměrně jsme sami sebe přesvědčili, že nemá cenu hasit, co nás nepálí. Sluníčko svítí, déšť nehrozí a pak, těch pár kapek se hravě vsákne...
Spustil se liják. Sucho v tee-pee vydrželo, sem tam něco stejkalo po tyčích. Pohodka, ještě že jsme se s tím žlábkem nedělali, což? Pohodka tak na deset minut. Pak to najednou začalo na několika místech bublat...


Jerome Klapka Jerome: Tři muži s rýčem


Tankau a jeho trekingové chodecké hole

Nádoba na vodu


Co neodteklo Bowdanovým plavebním kanálem, dokonala čerpadla

Homo Bizanopithecus Indianis

Komu prej není indiánská minulost lhostejná, ať hnedle šupačí do tee-pee, kde se mnoho nového a zajímavého doví. "Táto, co znamená lhostejná?", ozývaly se dětské hlásky. "To znamená, že se bude povídat o dinosaurech..."
No jóóóóó, dinosauři! To bylo lákadlo veliký! A Tomáš má dokonce několik dinosauřích zkamenělin! Hrozně strašně moc nebezpečnejch, kdyby se náhodou některá bizanosauří obluda probudila... Ti odvážnější si dokonce na zkamenělé relikty bizanosaurů i sáhli. Takový bizanosaurus byl neuvěřitelně dravý a zákeřný. Třemšínské nálezy prý nade všechnu pochybnost dokazují, že bizanosauři vyhubili všechny ostatní dinosaury! A proč dnes už nežijí žádní bizanosauři? My už to víme a řeknu vám, to nám teda spadla čelist...


Jaké to bylo překvapení, když jsme zjistili, že indiáni se nevyvinuli z
opice, ale z pravěkých bizonů, čiže Bizanosaurů
(pozvolnou adaptací na nové klimatické poměry)

Bizanosaurus Bigonis

Bizanosaurus Rex Böhmis

... a ne aby nás někdo nařknul z kanibalismu!

Indiánská akademie


Tluče bubeníček...
Pokud jde o poslední den na indiánech, je už tradičně jasno. Tedy jasno v tom, co bude na programu. Ono teda vždycky svítí i sluníčko, ale na to už takový spoleh není. Indiáni zkouší své dovednosti především v umění ve zbrani. Střílí se z luků, háže oštěpem nebo nožem a dbá se rovněž na obratnost a přesnost se zbraní bledých tváří. Všecko to začne náčelnickým bubnováním. Tím se svolá celý kmen, v plné zbroji. No, a pak se tatínkové rozprchnou střežit jednotlivé disciplíny a neustále se ptají, jestli někdo viděl to jejich nejmenší... Přitom vlastně neví, čeho se bát víc, jestli: Jóó, jó, viděli, sedí v tee-pee a už asi hodinu tam brečí!,  nebo Jóóó, ten se sebral a odešel k rybníku.


A co když se netrefím?
Vyloučeno! Musíš!

Strefila jsem se, úplně přesně!
Úplně sama, táta tam vážně nebyl!


Bowdane a řekneš mi, kdy to mám zmáčknout?
Nó, ještě chvíli počkéj, tak... Teď!


Slepá bábo najdi si mě!

Kam koukáš! Máš kluka nahoře!


Rada starších rozhodla udělit diplom za vynikající
výsledky v indiánské akademii... Štěpánovi!

Hráli...


... a samozřejmě taky bizon. Jenže toho jsme snědli a takhle společně
jsme se fotili až na závěr. Chudák bizón, ani na společnou fotku
se nakonec nedostal

Hit Counter by Digits

Adam

Pro Adama je to slast,
na bizona líčit past

Štěpán

Štěpán skolí buvola,
na tátu pak zavolá

Matouš

Matouš přišel na to,
že je bizon zlato

Michal

Šaman Michal vábí,
bizona na žáby

Rosťa

Rošťák Rosťa rožní,
bizona na rožni

Kubík

Kuba vyrazil v kloubouku,
honit bizona na louku

Štěpánka

Šikovná Štěpánka s pomocí táty,
uvaří k bizonu omáčku z máty

Míra

Míra, ten má síly dosti,
nosí kyj z bizonní kosti

Matyáš

Matyáš má vzácné nadání,
najít si bizona k snídani

Honza

Jíme sic bizona bez chleba,
hlavně však, že lžíce netřeba

Filípek

Filípek se smáti může,
když má stan z bizoní kůže

Kačenka

Nejradši mívám k svačině,
bizoní pečeni na kmíně

Pavel

Náčelník vesele pohlíží k ohni,
kde se pár bizonů zrovínka klohní

Ondra

Ondra oči mhouří, z bizona se kouří

Kuba

Kuba střílí, bizon kvílí

David

Davidův tomahawk zasviští,
a bizon v tu chvíli zapiští

Jáchym

I bizon se strachy třese,
když ho Jáchym honí v lese

Oliver

Oliver by jistě hned,
bizoní steak s křenem sněd

Martin

Když se Martin na bizona chystá,
večeře je rázem jistá!

Kristián

Kristián si hlavu láme,
jak bizona přichystáme

Radek

Radek vzhlíží pěkně vzhůru
na bizona hází šňůru

Štěpánka

Štěpánka je trochu smutná,
že neví jak bizón chutná

Ondrášek

Ondrášek se směje,
že ho bizon hřeje

Bohdan

Bohdan střílel z pušky
na bizoní růžky

Anežka

Když vaří se bizon k obědu,
nejrychlejší být dovedu

Fredy

Když se bizon v kotli koupá,
nálada mi prudce stoupá

Lukášek

Dříve než se sešeří,
sním bizona k večeři

Tomíček

Když se bizon v kotli vaří,
Tomičkovi očka září

Tomáš

Když dojde bizon uzený,
přijde k chuti i sušený

Anička

Anička ochotně uvaří,
bizona s bramborem k večeři

Vojta

Na bizona s kuráží,
Vojta s pérem vyráží

Bébul

Když Bébul bizona zavětří,
střelivem ni silou nešetří

Matýsek

Matýsek se právě chystá,
na bizona dozajista

Tonda

Každého bizona bezpečně udolá,
když nosí na hřbetě Toníka dokola

Bizon

Bizone, bizone, měls maso výborné

Pomalováni

válečnýma barvama!

Každý indián, když jde do tuhýho, nemešká a připraví své tělo k boji. Nejprve vyplení papírnictví, kde koupí suchý pastel, samozřejmě značky Toison d´or. Ten potom smíchá s vodou nanese na nůž a nad ohništěm zahřeje. Takto docílí velice intenzivní a odolné barvy, kterou nanáší na obličej, ruce, svou mužnou hruď a všude, kde bude působit hrozivě a strašidelně.

Nepřátelé, zvláště bledé tváře, pak mají z takového malování panickou hrůzu. Vlasy jim vstávají hrůzou na hlavě a často obracejí své šiky v bezhlavý útěk ještě dříve, než dojde k boji.

Jsou-li indiáni válečnýma barvama pomalovaní, jsou jako psi, kteří vrčí. Rozhodně není radno se k nim přibližovat. Žádná konverzace, žádný autogram! Nedotýkati se! Jsou

jako dráty na zem spadlý!

Indánská kuchyně

Nejenže na druhém turnusu chyběl kytarista, on tam taky chyběl šéfkuchař. Živili jsme se sice vydatnou bizoní stravou, jenže pořád jenom s koprovou omáčkou, která neměla ten správný říz, neb jsme neměli kopr.


Bizonní steaky se šódó

Když už to vypadalo, že další sousto bizona s koprovou omáčkou prostě nepozřeme, objevil se ZaChRáNcE s bohatou kulinářskou výbavou. Popadl bizona a připravil ho na desatero způsobů.


Ledová káva LATTE

Z hor, odkud přišel, pak donesl v kožešinovém zábalu hromadu ledu, který použil k přípravě lahodného nápoje, jenž jazyk indiána do té doby nepoznal.


Jó, panečku, Rosťa, ten kmital!

Inu, co dodat? Nebýt Rosti, nepochybně by se počet indiánů z našeho kmene významě ztenčil, ba kdo ví, zda by nevymřel docela. Koneckonců jisté případy bizonní chřipky se vyskytly hned v prvních dnech a někteří chrabří indiáni nás museli opustit...

Indián

lesů pán

Indián lesů pán,
velký dar byl mu dán.
Přírodě naslouchá
a tátu vždycky rád poslouchá.
Ref. Jé jé jé jenom oči otevři,
vždyť svět je jedno tee-pee
a podívej se, není to jen sen,
vždyť kolem nás je indiánská zem.

Indián nezná strach,
zlato je pro něj prach,
vede ho velký duch,
srdce má čisté jak horský vzduch. Ref.
Loví si ursony,
v prérii bizony,
u řeky lososů,
grizzlymu dá vždycky do nosu. Ref.
Nepřítel z úleku,
dá se hned do breku.
Každý kluk nosí luk,
tak je rád, že je s ním kamarád. Ref.
Miluje přírodu,
zemi, vzduch i vodu,
jezdí si na koni,
dobře ví, že s ním vítr dohoní. Ref.

Jaký otec
takový syn

... a jaká matka, taká Katka! Jablko nepadá daleko od stromu. Snad by se mohlo zdát, že výchova je zbytečná, děti budou po mamince nebo po tatínkovi, no určitě se vydaří. Jenže, bez práce nejsou koláče a železo je třeba kout, dokud je žhavé.


Kdo se bojí, nesmí do lesa

Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Tonda brzy pochopil, že kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. Však ho také měl na štítu tee-pee.


Jak si kdo ustele, tak si lehne

Neztratil ses ty, ztratilo se tvoje tee-pee. Jen mrtvá ryba pluje s proudem. Nezdědili jsme Zemi od našich otců, půjčujeme si ji od našich dětí.


Kdo si svého mistra váží,
na toho hlad nedoráží

Člověka nepoznáš, pokud měsíc nechodíš v jeho mokasínách. Jakmile zjistíte, že sedíte na mrtvém koni, je lepší sesednout. A taky každý ať zamete nejprv před svým prahem, neboť kde rodina v rozbroji, tam je zlato na hnoji.

Když zadul vítr


...měl ho náčelník plné plachty

Ja igráju, na Gytáááru


K nebesům dnes zaleť písni...

Tak válečníci!


Připravte se na válečnou stezku!

Mít na štítu vlka


...to je velká klika!

Tam kde vydra je


...tee-pee vyhraje!

Sokol v letu


...má se k světu!

Medvědí štít


...každý chce mít!

Anežka nemešká


...střílí z luku na ježka!

Matyáš je kluk


...na krku má luk!

Bičem práská


...až to mlaská!

Hlásí se tu všecka


...Adamova děcka!