Hejnice (německy Haindorf) jsou město na severu České republiky ve Frýdlantském výběžku Libereckého kraje. Od krajského i okresního města Liberce leží asi 16 kilometrů severovýchodním směrem. Žije v něm přibližně 2700 obyvatel. Město tvoří dvě části, a sice Hejnice a Ferdinandov. Nachází se v údolí na severním úbočí Jizerských hor, protéká jím řeka Smědá.
Ke zdejším významným památkově chráněným stavbám patří vedle kláštera a kostela také barokní boží muka a silniční most u kostela. Pravidelně se počátkem léta konají Hejnické slavnosti a na podzim pak turistický pochod „Putování po stopách Železné koruny“ spolu s festivalem trampské a folkové hudby Jizerská nota. Od léta do podzimu probíhá v kostele tradiční festival varhanní hudby.
První písemná zmínka sice pochází z roku 1381, avšak pověst místo zmiňuje již ve 13. století, kdy zde mělo dojít k zázraku uzdravení rodiny sítaře ze sousední obce odměnou za jím zakoupenou a sem donesenou sošku Panny Marie. Z lokality se stalo poutní místo, na němž později vznikl kostel. Po několika staletích přibyl františkánský klášter a kostel byl přestavěn v barokním stylu a zasvěcen Navštívení Panny Marie. Během 19. století v obci vznikaly průmyslové továrny (porcelánky, papírny a textilky), dále škola a od roku 1900 je do Hejnic přivedena železniční trať. Rozvoj obce zapříčinil 31. července 1917 její povýšení na město uskutečněné rozhodnutím Karla I. Během první republiky Hejnice dále prosperovaly a panoval zde čilý kulturní ruch. Po druhé světové válce a odsunu zdejšího německého obyvatelstva však počet obyvatel i přes sestěhovávání rodin z československého vnitrozemí klesal. Během dubna 1950 došlo v rámci Akce K k přepadení místního kláštera, z něhož byl vytvořen internační tábor pro řeholníky nucené pracovat v blízkých továrnách. Chátrající klášter po roce 1989 prošel obnovou a roku 2001 se opětovně otevřel coby „Mezinárodní centrum duchovní obnovy“. Během léta roku 2010 však město postihly záplavy, které poničily jeho část.
Kostel Navštívení Panny Marie je klášterní barokní kostel ve městě Hejnicích stojící na místě starého poutního místa jehož počátky sahají do 13. století. Bývá někdy nazýván bazilikou, ovšem proces povýšení kostela na baziliku minor nebyl ještě dokončen, zůstal před vypuknutím II. světové války na úrovni diplomatického protokolu. Je zřejmě nejstarším mariánským poutním místem v litoměřické diecézi. Uctívána je zde gotická, 38 cm vysoká, soška Panny Marie nazývaná Sličná Matka (latinsky Mater Formosa či Maria Formosa).
Zdroj: wikipedieMezinárodní centrum duchovní obnovy (dále jen MCDO) je samostatnou církevní právnickou osobou, jejímž zřizovatelem je Litoměřické biskupství. Prostory MCDO se nachází v budově bývalého františkánského kláštera z roku 1696 v malebném městečku Hejnice na úpatí Jizerských hor, kde se spojují staré poutní cesty z Polska, Německa a Čech. Celý objekt prošel nákladnou rekonstrukcí se zaměřením na bezbariérový přístup, a činnost centra byla slavnostně zahájena 5. ledna 2001.
MCDO na základě platných stanov nabízí pořádání kulturních, vzdělávacích, rekondičních, relaxačních nebo duchovních programů, vzhledem k úžasnému propojení s poutním kostelem Navštívení Panny Marie.
Pro pamětníky československých konferencí jistě není bez zajímavosti, že necelých 20 km od Hejnic leží zřícenina hradu Hamrštejn. Z Hamrštejna pocházel stejnojmenný profesor, jehož přednášky, obvykle přednesené jeho asistentem prof. Bohdanem Zelinkou, bývaly nepostradatelným bodem programu československých grafových konferencí.
Další atrakce: