Kolegové a kolegyně, obecné informace o přednášce Programování I (vztahující se k oběma skupinám) hledejte i na stránce kolegy Holana. Jelikož informace platí pro obě skupiny, bylo by kontraproduktivní zveřejňovat je dvakrát.

Obsah přednášek:

4. října:

11. října: 18. října:

25. října:
Funkce a procedury (definice a volání), lokální a globální proměnné, předání parametru hodnotou a referencí, definice lokálních funkcí (vnořených). Rekurze poprvé (myšlenka rekurze, její souvislost s indukcí a pár motivačních příkladů, především faktoriál a Fibonacciho čísla). Slidy.

1. listopadu:
Ordinální datové typy, Hornerovo schéma, předvýpočet. Předání pole jako parametru funkci, výčtové datové typy, direktivy překladače. Slidy. Pozor, zdrojové texty odkazované ve slidech najdete jinde. Najdete je jako enum.pas respektive case_of.pas.

8.listopadu: Dekansky den

15. listopadu: Soubory a práce s nimi (textové), struktury (typ record) a práce s nimi. Slidy. Základní třídicí algoritmy (Bubblesort, Insertsort, Selectsort, Quicksort), metoda Rozděl a panuj,--> jednotky (oddělený překlad), základní standardní jednotky (crt, dos, printer, graph). Slidy.

22. listopadu: Pointery (definice typu ukazatel, operátor stříšky a zavináče (obchodního "a")), zaveden spojový seznam, fronta a zasobnik. Slidy.

29. listopadu: Typologie spojových seznamů, fronta a zásobník, prohledání do hloubky a do šířky s vyučitím zásobníku resp. fronty, stromove datove struktury, binarni vyhledavaci strom. Slidy.

6. prosince: Binární vyhledávací strom, optimální (vyvážený) binární vyhledávací strom, AVL-strom, A-B-strom a B-strom, hashování, rekurze. Slidy.

13. prosince: Hashování, návrat k rekurzi, vyhodnocení výrazu a převody mezi notacemi, začátek teorie her. Slidy.

20. prosince : Teorie her, nahodna cisla. Slidy.

3. ledna: Dlouha cisla, tridici algoritmy (heapsort, mergesort), slozitost trideni porovnanim.Slidy.

10. ledna (ocek.): Bucketsort, median linearne, objektove programovani. Slidy.

Zdrojove kody vytvorene na prednasce: A.PAS, B.PAS, C.PAS, D.PAS, TRIDENI.PAS, E.PAS. Jelikoz v souboru TRIDENI.PAS byl problem s Quicksortem, pridavam opravenou verzi. Jak vidite, opravdu bylo treba mezi jednotliva pravidla dat else. Problem totiz byl, ze nejake pravidlo mohlo byt vykonano za koncem zpracovavaneho pole (namisto aby byl vypocet ukoncen).

Dalsi soubory z prednasek: F.PAS, G.PAS, H.PAS, I.PAS, RANEC.TXT, SACHOVNI.TXT.