Sedmé cvičení – Psaní skriptů II – aritmetika, řídící sekvence

Opakování z minula:Příkazy a plán:

Příklady:

  1. Napište skript, který přijme jako parametry dvě délky a vypíše obvod a obsah obdélníku jimi určeného.
  2. Napište skript, který přijme na standardním vstupu dvě délky a vypíše obvod a obsah obdélníku jimi určeného.
  3. Napište skript počítající součet čísel ze standardního vstupu (jedno číslo na řádek). Po skončení standardního vstupu (třeba pomocí Ctrl+D) vypište na standardní výstup jejich součet.
  4. Napište skript, který s vámi bude hrát hádání čísel – Vymyslí si náhodné číslo (to můžete získat třeba z proměnné $RANDOM) a uživatel bude postupně zadávat své tipy. Skončí, když se uživatel trefí, nebo vypíše, zda je hádané číslo menší, nebo větší. Bonus: Pokud zavoláte skript s jedním argumentem, tak si vybere náhodné číslo z rozsahu 0 až zadaná horní mez.
  5. Napište skript na počítání největšího společného dělitele $1 a $2 Euklidovým algoritmem
  6. Napište třídící skript – dostane jako argumenty libovolný počet čísel a na výstup je vypíše v utříděném pořadí (nápověda: šikovně použijte sort)
  7. Napište skript, který očekává řádky ve tvaru a+b=c (bez mezer) a zkontroluje, že jsou správně (spočítá a + b a otestuje s c). Pokud objeví chybu, vypíše číslo řádky, na které k ní došlo. */?>

Příklady pro pokročilé:

  1. [ze 6. cvičení] Napište skript vypisující tabulku malé násobilky (pěkně formátovanou) – rozšíření: násobilka do čísla zadaného jako parametr