Zprovoznění UNIXového prostředí

Pro práci s UNIXem (a třeba pro dělání domácích úkolů) se hodí mít možnost se s UNIXem potkat třeba i jinde, než jen v labu ve škole. Tato stránka by vám měla poskytnout základní informace o tom, jak si potřebné prostředí rozběhat i doma.

Mám Linux, Mac OS X

V takovém případě už není potřeba si nic zajišťovat (pokud pro pokusy nechcete používat nějaký virtuální stroj, pak čtěte níže). Stačí si jen na vašem systému najít grafický terminál (ono černé okénko s blikajícím kurzorem ;-)) a ten spustit.

V terminálu (což je vlastně jen okno) vám poběží nějaký shell (obsah okénka), typicky to bude asi bash.


Mám Windows 10

Windows 10 od Anniversary Update obsahuje integrovaný Linux, konkrétně na něm běží Bash on Ubuntu on Windows (Microsoft si totiž uvědomil, že spoustě vývojářů se mocný nástroj jako bash a malý linuxový subsystém se všemi mocnými příkazy dost hodí). Pokud ho ještě nemáte aktivovaný, tak si na stránkách Microsoftu můžete najít návod na jeho zprovoznění.

Pro základní úlohy by toto prostředí mělo stačit, Microsoft se pokouší aby se alespoň přiblížili POSIXovému standardu, ale občas se ještě můžete potkat s pár problémy (v době sepisování – únor 2017 – ještě třeba byly nějaké problémy se symlinky).


Mám jiné Windows

Pak nejlepším řešením bude asi Cygwin, což je projekt, který umožňuje ve Windows spouštět mnoho linuxových programů a funguje v některých věcech lépe, než třeba Bash on Ubuntu on Windows.

Pěkný článek na jeho zprovoznění najdete třeba na webu KSP.


Chci virtuální stroj (VirtualBox)

Pokud si chcete nějaký UNIX (třeba některou z Linuxových distribucí) ozkoušet se vším všudy (nebo si chcete pořídit bezpečné prostředí pro vaše pokusy), můžete vyzkoušet virtualizaci.

Například pomocí VirtualBoxu můžete na jakémkoliv systému (je multiplatformní) spustit virtuální počítač s virtuálním pevným diskem (fyzicky bydlí v jednom velkém souboru na vašem fyzickém disku), se kterým si můžete dělat cokoliv.

Dobrou volbou může být nainstalovat si třeba Debian (klidně testing verzi) nebo Ubuntu. Stačí si z výše odkázaných webů stáhnout ISO obraz instalačního CD/DVD, spustit si virtuální počítač, připojit tento ISO obraz jako CD/DVD a pak postupovat podle pokynů instalace.