Vývoj C/C++ bez IDE


Následující text popisuje pouze to, jak já rád píši programy. Rozhodně do toho nikoho nenutím. Pokud se vám tento způsob zalíbí, rád s ním poradím. Neváhejte mě požádat o pomoc.


Zdálo se mi úsměvné, že například na cvičení z Objektově orientovaného programování učím kromě jazyka používat také grafické vývojové prostředí (IDE). Sám je ale používám při programování pouze výjimečně. Pokud vás zajímá, jak se bez IDE obejít, čtěte dále. Upozorňuji, že pokud si nerozumíte s příkazovou řádkou, bude pro vás začátek těžší, než když nějaké IDE použijete.

Příprava prostředí

Textový editor

Předně potřebujete nějaký program, ve kterém budete zdrojový kód psát. Použít se dá i Microsoft Notepad. (Z Windowsových editorů bývá doporučovaný třeba Notepad++, na Linuxu můžete použít třeba Kate či Gedit). Já osobně mám nejradši Vim, který funguje v terminálu. Nicméně mužete použít samozřejmě jakýkoli jiný editor. Vim se ovládá trochu netradičně. Chvíli trvá, než si na něj člověk zvykne. (Pokud jste jej nikdy neviděli, bude pro vás složité jej třeba jen vypnout.)

Časem se zde objeví tipy a triky k Vimu: Automatické odsazování kódu, zobrazování manuálových stránek, číslování řádek, obarvení textu...

Kompilátor

Kompilátorů je také více, ale začneme jednoduše s GCC/G++ (gcc pro jazyk C a g++ pro jazyk C++). Pro usnadnění použijeme ještě nástroj make. Na linuxu stačí říct svému balíčkovacímu systému, že chcete balíčky gcc, g++ a make a máte vše potřebné pro to, abyste mohli s programováním začít.

Na Debianu se tyto tři balíčky nainstalují samy, pokud si pořídíme balíček build-essential. K nainstalování všeho potřebného (pro začátek) tak není potřeba nic víc, než jen otevřít terminál s přihlášeným uživatelem root a napsat následující příkaz:

  apt install build-essential
  

(Na svém počítači bych si to nainstaloval rovnou i s Vimem.)

  apt install build-essential vim
  

Překlad a spuštění programu

Předpokládejme, že jsme již napsali nějaký kód (máme jej třeba v souboru muj-program.c) a chceme jej vyzkoušet. To je opět velice jednoduché. Stačí mít otevřený terminál ve stejném adresáři (kde je i náš zdroják) a zavolat příkaz:

  make muj-program
  

Tím programu make řekneme, že chceme vyrobit spustitelný soubor muj-program. Make sám pozná, že v adresáři je zdrojový kód v jazyce C a zavolá odpovídající kompilátor gcc. Pokud bychom měli zdroják v C++ (s příponou cpp), pustil by make místo gcc příkaz g++. Každopádně pak už stačí jen program spustit.

  ./muj-program
  

A je hotovo. Nemuseli jsme vytvářet žádný projekt, nemuseli jsme dlouze čekat na start IDE.

Hello world tak stihnu napsat a spustit za 30 sekund, z toho 20 sekund zabere samotné psaní kódu a zbylých 10 spouštění editoru, kompilátoru a programu. Stihne vám za tu dobu naběhnout Visual Studio?

Bez Make

Pokud chceme zavolat přímo překladač, lze to udělat následovně:

  gcc zdrojovy-kod.c -o vystupni-program -Wall
  g++ zdrojovy-kod.cpp -o vystupni-program -Wall
  

Přepínač -Wall zapne všechny warningy, takže vás překladač upozorní na potenciální chyby. Doporučuji používat.