[an error occurred while processing this directive]

Informace k prednasce "Kombinatorika a grafy I" (zimni semestr 2002/2003; Martin Loebl, Jiri Matousek, KAM)

Zkouska: 22. zari od 2 hodin, prihlasovani zde

Typograficke konvence

HTML, zakladni jazyk popisu webovych stranek, nepodporuje prilis matematicke formulky. Nektere veci budu zapisovat bez specialnich znaku trochu nezvyklym zpusobem (prevzatym ze systemu TeX).

Prednaska 14/X/2002: Prostor kruznic a prostor rezu nad Z_2.

G=(V,E) bude vzdy graf, a budeme tez psat V=V(G), E=E(G). Podmnozina hran E' se nazyva eulerovska (nekdy suda), jestlize graf (V,E') ma vsechny stupne sude. Necht A je podmnozina E. Potom charakteristicky vektor v_A je vektor z {0,1}^E, splnujici v_A(e)=1 prave kdyz e patri do A.

Uvedomte si, ze charakteristicky vector je mozno tez chapat jako funkci z E do {0,1}.

Oznacme K mnozinu vsech charakteristickych vektoru eulerovskych mnozin. Budeme potrebovat jeste jeden pojem: kostra grafu G (ne nutne souvisleho) je maximalni acyklicka mnozina hran. Je-li T kostra a e hrana mimo T, potom vime ze 'T sjednoceno s {e}' obsahuje jedinou kruznici: rikejme ji elementarni kruznice a oznacme ji C_e.

Necht D(G)=D je matice incidence G. Nasledujici veta plyne primo z definice K. Oznacme R prostor generovany radky matice D. Pripomente si ze R je ortogonalni doplnek K a tudiz dim R= |V|-k. Rika se mu prostor rezu, a jeste si rekneme, proc. Podmnozina hran E' se nazyva rez, jestlize existuje podmnozina vrcholu V' takova, ze E'={e; |e prunik V'|=1}. Prazdna mnozina je tez rez, vezmeme-li V'=V.

Prednaska 21/X/2002: Prostor kruznic a prostor rezu nad R.

Nejprve si rekneme nekolik poznamek k predesle prednasce. Orientace grafu G je orientovany graf, ktery vznikne predepsanim jednoho 'smeru' kazde hrane G. Orientaci budeme znacit O(G) nebo jen O, je-li jasne, ze jde o graf G. D(O) je matice incidence orientace O: D(O)_{v,e}= 1 jestlize hrana e konci ve vrcholu v, D(O)_{v,e}= -1 jestlize hrana e zacina ve vrcholu v, a jinak D(O)_{v,e}=0. Necht f je funkce z hran orientace O do realnych cisel. Je-li v vrchol, necht f^v= sum_{(x,v) \in E(O)} f((x,v)) - sum_{(v,x) \in E(O)} f((v,x)). Rekneme, ze f je cirkulace, jestlize f^v=0 pro kazdy vrchol v (Kirchhoffuv zakon). Cirkulace muzeme tez chapat jako vektory z R^{E(O)}. Necht K_R=K_R(O) znaci mnozinu vsech cirkulaci. Necht R_R=R_R(O) je prostor generovany radky D(O), t.j. ortogonalni doplnek K_R. Co jsou prvky R_R? Libovolna realna funkce na V se nazyva potencial. Je-li p potencial, potencialovy rozdil dp je realna funkce na E(O) splnujici dp((x,y))=p(x)-p(y).

Prednaska 4/XI/2002: Toky v sitich

Nejprve shrnme latku predesle prednasky:

Toky v sitich

Textik pana Tomase Vally o tocich (v postscriptu, 2 stranky A5 na stranku A4)

Prednaska 11/XI/2002: Souvislost grafu. Ramseyovy vety.

Uvod do Ramseyovy teorie

K teto casti je k dispozici ucebni text napsany panem Tomasem Vallou.

Prednaska 25/XI/2002: Teorie parovani.

Prednaska 26/XI/2002: Vytvorujici funkce.

Prednaska 2/XII/2002: Vytvorujici funkce a pocet koster.

Prednaska 3/XII/2002: Pocet koster.

Prednaska 9/XII/2002: Konecne projektivni roviny

kniha Matousek, Nesetril: 8.1, 8.2. Navic: geometricka interpretace konstrukce realne projektivni roviny. Body PR^2 muzeme interpretovat jako primky v R^3 prochazejici pocatkem, primky PR^2 jsou pak mnoziny primek v R^3 prochazejicich pocatkem obsazene v nejake rovine (tez prochazejici pocatkem). Obycejna (euklidovska) rovina se do R^3 vnori jako rovina z=1. Bodu projektivni roviny, tj. primce p prochazejici pocatkem v R^3, odpovida bod euklidovske roviny, totiz bod, kde primka p protne rovinu z=1. Vyjimkou jsou primky rovnobezne s rovinou z=1, to jsou body projektivni roviny "v nekonecnu". Podobne primka projektivni roviny, tj. rovina r v R^3 prochazejici pocatkem, odpovida euklidovske primce, totiz svemu pruniku s rovinou z=1, a vyjimkou je pouze rovina z=0 - to je "primka v nekonecnu" projektivni roviny.

Prednaska 16/XII/2002 (posledni)

Dokonceni konstrukce projektivni roviky PK^2 z telesa K - overeni podminky (P2) (kazde 2 primky se protinaji v jednom bode) pomoci linearni algebry.

Strucne par veci, na ktere se letos nedostalo

Hamiltonovske kruznice v grafech

Lze nalezt napr. v knize J. Nesetril: Teorie grafu. V dalsim n znaci pocet vrcholu grafu G. Navic predpokladame, ze n >= 3.

Uloha obchodniho cestujiciho - TSP


Pripadne e-maily posilejte na uzivatelske jmeno "loebl" ci "matousek" v domene "kam.mff.cuni.cz". [an error occurred while processing this directive]