Úvod do teorie čísel (MAI040)

Pravidelná každoroční přednáška. Co jsem prednášel v předchozích letech lze nalézt zde. Sylabus a anotace jsou v SISu. K přednášce jsem napsal učební text v angličtině, zde jsou k němu opravy a doplňky. Přednáška je v pátek v S6 v 15:40-17:10 Literatura - skoro vše, co přednáším, lze nalézt v klasické knize G. H. Hardy & E. M. Wright: An Introduction to the Theory of Numbers.  Další literatura bude uvedena během prednášky.
Zkouška je ústní s písemnou přípravou. Zkušební termíny: viz SIS (nebo po domluvě). Zkušební otázky: 1a. Dirichletova věta o diof. aproximacích a její aplikace.  1b. Existence transcendentních čísel: Liouvilleova nerovnost. 1c. Důkaz transcendence čísla e.  2a. Teorie Pellovy rovnice. 2b. Lagrangeova věta o 4 čtvercích, aritmetický důkaz. 2c. Stothersova-Masonova věta a důkaz FLT pro polynomy.  3a. Mřížky a jejich vlastnosti,  Fareovy zlomky pomocí mřížek. 3b. Geometrický  důkaz Lagrangeovy věty o čtyřech čtvercích. 4a. Čebyševovy odhady prvočíselné funkce pi(x). 4b. Spec. případ Dirichletovy věty o prvočíslech v aritmetické posloupnosti pro  modul 4: dokažte, že sum_{p = 1 + 4n < x} (log p) / p = (log x) / 2 + O(1) i sum_{p = 3 + 4n < x} (log p) / p = (log x) / 2 + O(1); důkaz je sepsán zde. 4c. Podejte 5 (pět) důkazů nekonečnosti počtu prvočísel. 5. Teorie kvadratických zbytků včetně zákona reciprocity. 6a. Dokažte Eulerovu pentagonální identitu. 6b. Dokažte Eulerovu identitu ``různé části versus liché části'' pomocí GF, pomocí bijekce a pomocí PIE (princip inkluze a exkluze).

1. přednáška 7. 10. 2016. 1. Diofantické aproximace. Dirichletova věta: |a - p/q| < q^{-2} má pro každé iracionální reálné číslo a nekonečně mnoho racionálních řešení p/q, důkaz pomocí holubníku. Lemma: -1 je kvadratický zbytek modulo každé prvočíslo p = 1 + 4n, důkaz rozkladem F_p^* na bloky tvaru {x, -x, 1/x, -1/x}. Důsledek je Fermatova-Eulerova věta o 2 čtvercích: každé prvočíslo p = 1 + 4n je tvaru x^2 + y^2, důkaz pomocí Lemmatu a Dirichletovy věty. Další aplikací Dirichletovy věty je Lagrangeova věta o existenci netriviálního řešení Pellovy rovnice: pro každé celé číslo d>0, jež není čtverec, existují celá čísla a, b>0, že a^2 - db^2 = 1, dokončení tohoto důkazu příště. 

2. přednáška 14. 10. 2016. Dokončení důkazu Lagrangeovy věty z předchozí přednášky. Poznámky o efektivním (v poly(log p) čase) algoritmickém řešení rovnice p = x^2 + y^2, kde p je vstupní prvočíslo, 1 modulo 4. Máme-li kvadratický nezbytek a modulo p, pak c = a^{(p-1)/4}splňuje c^2 = -1 modulo p a řešení x a y už sestrojíme efektivně snadno. Jak efektivně najít a? Randomizovaným algoritmem: Prob(x z {1, 2, ..., p-1} je kv. nezb. mod p) = 1/2. Nerigorózně: platí-li GRH (zobecněná Riemannova hypotéza), je první kv. nezb. mod p menší než (log p)^2. Rigorózně a deterministicky: pomocí Schoofova algoritmu. Fareyovy zlomky. Odvození D. věty ze základní vlastnosti F. zlomků (dva sousedé mají nejmenší možnou vzdálenost), důkaz. Dokazuje to vlastně silnější nerovnost ...< q^{-2}/2.  Zmínka o Hurwitzově větě o nejlepší konstantě v D. větě (q^{-2}/5^{1/2} místo q^{-2}/2). Liouvilleova nerovnost a transcendence, důkaz příště. 
3. přednáška 21. 10. 2016. Důkaz Liouvilleovy nerovnosti, dokonce dva, první pomocí Lagrangeovy věty o střední hodnotě a druhý pomocí faktorizace minimálního polynomu. Číslo sum_n 1/10^{n!}je transcendentní. Liouvilleova čísla - jsou transcendentní. Hilbertův důkaz Hermiteovy věty o transcendenci čísla e.

přednáška 28. 10. 2016 odpadá kvůli státnímu svátku.

4. přednáška 4. 11. 2016. 2. Diofantické rovnice. Grupová struktura řešení Pellovy rovnice. Zobecněná Pellova rovnice x^2 - dy^2 = m (m je celé nenulové): buď žádné řešení nebo nekonečně mnoho. Zase Lagrangeova věta, tentokrát o 4 čtvercích: n = x_1^2 + ... + x_4^2 má pro každé nezáporné celé n řesení v celých číslech x_i. Stihli jsme celý aritmetický důkaz.

5. přednáška 11. 11. 2016. Přednáska odpadla (pro neúčast posluchačů).

6. přednáška 18. 11. 2016. Zmínka o Matijasevičově větě - řešitelnost diof. rovnic není algoritmicky rozhodnutelná (v důkazu hraje důležitou roli Pellova rovnice). Úložka: řešitelnost obecné diof. rovnice lze redukovat na řešitelnost diof. rovnice stupně nejvýše 4. Siegel dokázal, že řešitelnost diof. rovnice stupně nejvýše 2 se dá rozhodout algoritmem. Zmínka o Thueho rovnici, Thueho větě o ní a Thueho zesílení Liouvilleovy nerovnosti. Tvrzení o pythagorejských trojicích (popis všech celočíselných řešení rovnice x^2 + y^2 = z^2), důkaz. Fermatova věta: x^4 + y^4 = z^2 nemá v Z netriviální řešení, důkaz nekonečným sestupem. Stothersova-Masonova věta: jsou-li a, b, c polynomy z C[x], ne všechny konstantní a vesměs nesoudělné a a + b = c, pak max(deg a,deg b,deg c) < rad(abc) (= počet různých kořenů v abc). Důkaz příště.

7. přednáška 25. 11. 2016. Důkaz Stothersovy-Masonovy věty, tj. počítání s logaritmickou derivací rac. funkcí. Odvození FPV pro polynomy: a^n + b^n = c^n nemá pro n > 2 řešení v a, b, c z C[t], kde ne všechny a, b, c jsou konstantní. Úložka: dokažte přímo, bez použití S.-M. věty. Poznámky o abc domněnce. 3. Geometrie čísel. Mřížky a základníky rovnoběžníky, jejich objem nezávisí na bázi. Začali jsme důkaz základní vlastnosti Fareyových zlomků (sousední téhož řádu mají minimální možnou vzdálenost) pomocí rovinných mřížek.

8. přednáška 2. 12. 2016. Dokončení důkazu: jsou-li a/b < c/d sousedé z F_n, má rovinný rovnoběžník generovaný vektory u=(a,b) a v=(c,d) mřížové body jen ve vrcholech, takže se mřížka s bazí {u, v}rovná Z^2 a |det(u, v)| = 1, tedy bc - ad = 1. Důkaz Lagrangeovy věty o 4 čtvercích pomocí Minkowského věty o konvexním tělese (je-li L mřížka v R^n a B konvexní, omezené, středově souměrné těleso v R^n s objemem vol(B) > 2^n.vol(L), pak průnik B a L je netriviální). Slibil jsem příště povědět, co říká příbuzná avšak složitější a obtížnější Minkowského věta o tzv. postupných minimech . 4. Prvočísla. Je jich nekonečně mnoho, příště si povíme pár důkazů.

9. přednáška 9. 12. 2016. Zmínka o Minkowského věta o tzv. postupných minimech a rozdán pro zajímavost její jednoduchý ale chybný důkaz. 6 důkazů nekonečnosti počtu prvočísel. 1. Euklidův. 2. Goldbachův. 3. Furstenbergův-Cassův-Wildenbergův (zjednodušený Furstenbergův topologický důkaz). 4. Sylvestrův. 5. Erdosův, který dává správný dolní odhad pi(x) >> x/log x. 6. Pomocí formálních Dirichletových řad. Čebyševovy odhady x/log << pi(x) << x/log x, dolní odhad už máme, horní příště, plyne z prod_{n<p<=2n}< binom(2n, n) <4^n.

10. přednáška 16. 12. 2016. Dokončení důkazu horní Čebyševovy nerovnosti. Speciální případ Dirichletovy věty o prvočíslech v AP, ilustrující důkaz obecné věty:  když S = S(x) =  sum_{p < x}(log p) / p (= log x + O(1)), pak pro a = 1, 3 a x > 2 je sum_{p = a + 4n < x}(log p) / p = (1/2)S + O(1), důkaz. Viz tento text. 5. Kvadratické zbytky. Definice, je jich (p-1)/2 modulo liché prvočíslo p.

11. přednáška 6. 1. 2017. Důkaz zákona reciprocity kv. zbytků: (p/q)(q/p) = (-1)^{(p-1)(q-1)/4}.

12. přednáška 13. 1. 2017. 6. Číselné rozklady. Základní definice. Eulerovo vyjádření generující funkce (GF) počtů rozkladů p(n) pomocí nekonečného součinu.  Eulerova identita pro rozklady na liché části a pro rozklady na různé části, důkaz pomocí GF, bijekcí a náznak důkazu pomocí PIE (princip inkluze a exkluze). Eulerova pentagonální identita ((1 - x)(1 - x^2)(1 - x^3)... = 1 - x - x^2 + x^5 + x^7 - x^{12} - x^{15} + ...), Franklinův důkaz pomocí Ferrersových diagramů.


leden 2017