Uvod do teorie cisel


Vyberova prednaska Uvod do teorie cisel se konala v zimnim semestru 1996. Probrali jsme nasledujici :

1. rijna jsme si povidali o aproximaci realneho cisla zlomkem p/q s presnosti 1/q^2, o Fareyovych zlomcich a dokazali jsme si Hurwitzovu vetu.

8. rijna jsme si probrali zaklady retezovych zlomku a Liouvilleovu nerovnost, s jejiz pomoci se vyrabeji transcendentni cisla.

15. rijna jsme zacali s geometrii cisel: pocet mrizovych bodu v kruhu a pod hyperbolou.

22. rijna jsme si ukazali jiny dukaz vety o Fareovych zlomcich - pomoci mrizek - a dokazali jsme si Minkowskiho vetu.

29. rijna - dokazali jsme pomoci Minkowskiho vety Lagrangeovu vetu o ctyrech ctvercich (kazde prirozene cislo je souctem ctyr druhych mocnin celych cisel). Vysvetlili jsme si teorii Pellovy rovnice.

5. listopadu byly probrany pripady n=2 a n=4 Fermatovy hypotezy. Rekli jsme si druhy, ryze aritmeticky, dukaz Lagrangeovy vety o ctyrech ctvercich a dokazali jsme si vetu Sofie Germainove.

12. listopadu jsme si rekli tri dukazy nekonecnosti poctu prvocisel, povedeli jsme si o Fermatovych prvocislech a dokazali jsme si Cebysevovu vetu: c_1x / log(x) < pi(x) < c_2x / log(x).

19. listopadu jsme si predvedli Turanuv dukaz tvrzeni, ze skoro kazde prirozene cislo n ma log log n prvocinitelu.

26. listopadu-Mersennova prvocisla, charakterizace sudych dokonalych cisel, Chevalley-Warningova veta (o poctu reseni polynomialnich soustav nad konecnymi telesy) a jeji kombinatoricka pouziti.

3. prosince jsme probrali jeste jedno pouziti Ch.-W. vety a zacali jsme kvadraticke zbytky.

10. prosince jsem rekl Eisensteinuv dukaz kvadratickeho zakona reciprocity a identitou "pocet rozkladu na ruzne casti = pocet rozkladu na liche casti" jsme zapocali teorii ciselnych rozkladu.

17. prosince - pouziti Ferrerovych diagramu: dukaz Eulerovy pentagonalni identity. Informativne Hardy-Ramanujan-Rademacherova formule pro partitni funkci p(n).


25. unora 1997